Beautiful Soup belgelerine hoşgeldiniz!

Buradaki belgeler henüz çok yenidir ve yardımınıza ihtiyaç duymaktadır. Bu belgeler topluluk tarafından geliştirildikçe gelişecektir. Lütfen aşağıda anlatıldığı şekilde belgelere katkıda bulununuz.

Belgeler Hakkında

Bu belgelerin kaynak kodu GitHub’ta tutulmaktadır.

Nasıl yardım alabilirim?

Her zaman YazBel forumunun Beautiful Soup kategorisinde bir konu açarak aklınızdaki soruları sorabilirsiniz. Topluluk size yardım etmekten mutluluk duyacaktır.

Nasıl yardım edebilirim?

Birçok şekilde yardım edebilirsiniz:

  • Belgelerde değişiklik yaparak çekme isteği(pull request) gönderebilirsiniz. Yazım yanlışları ve küçük hatalar için GitHub arayüzünü kullanabilirsiniz ancak daha büyük ve karmaşık düzeltmeler için veri havuzunu bilgisayarınıza çekmeli, daha sonrasında düzeltmeleri yapıp çekme isteği göndermelisiniz. Her iki durumda da kısa ve öz bir işleme mesajı(commit message) yazdığınıza emin olmalısınız.

  • Eğer bir yanlış gördünüz ancak bir sebepten ötürü düzeltmeyi kendiniz yapmak istemediyseniz, bu hatayı bildirerek de yardım edebilirsiniz. Bunun için veri havuzunun konular(issues) dizininde bir konu açın, başlık ve açıklama kısmına ilgili metinleri yazın ve gönderin. Başlık kısmının kısa ve öz olmasına dikkat edin. Ayrıca konuya, sağ taraftaki Labels bölümünden beautiful-soup etiketini eklediğinize de emin olun.

  • Forumun Beautiful Soup kategorisinde sorulan soruları cevaplayabilirsiniz.

Lisans

LICENSE dosyasında da belirtildiği üzere bu belgelerin lisansı Creative Commons Atıf-GayriTicari-AynıLisanslaPaylaş 4.0 Uluslararası (CC BY-NC-SA 4.0) lisansıdır. Daha fazla bilgi için lütfen dosyanın içeriğine bakınız.

Beautiful Soup Hakkında

Beautiful Soup, XML ve HTML belgelerini işlemek için kullanılabilecek bir Python kütüphanesidir. Beautiful Soup’u güçlü kılan üç özellik vardır:

  1. Beautiful Soup bir ayrıştırma ağacında gezinim, arama ve değiştirme yapmak için gerekli olan basit yordamları ve Pythonca deyimleri içerir. Bu araçlar sayesinde bir belgeyi parçalarına ayırıp içinden istediklerinizi çıkartabilirsiniz.

  2. Beautiful Soup otomatik olarak, açılan dosyaları Unicode’a, kapanan dosyaları ise UTF-8’e çevirir. Bu sebeple kodlama konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Sadece, eğer belge bir kodlama belirtmemişse özgün kodlamayı belirtmeniz gerekir.

  3. Beautiful Soup lxml ve html5lib gibi gözde Python işleyicilerini kullanır, bu sebeple hız vb. sebeplerle farklı işleme taktiklerini kullanabilirsiniz.

Beautiful Soup’a bir belge gönderdikten sonra ona "Tüm bağlantıları bul.", "ustBilgiBaglantisi sınıfına sahip tüm bağlantıları bul.", "Bağlantısı "foo.com"la eşleşen tüm bağlantıları bul." ya da "Kalın yazıya sahip çizelge başlığının yazısını ver." diyebilirsiniz. Beautiful Soup, ayrıca, bozuk HTML ya da XML belgelerini de işleyebilmektedir.

Kurulum

Şu an itibariyle en güncel Beautiful Soup sürümü Beautiful Soup 4’tür. Beautiful Soup 4’ü kurmanın herkes için çalışacak en hızlı kurulum şekli pip ile kurmaktır:

pip3 install beautifulsoup4