Android belgelerine hoşgeldiniz! Burada Android ile ilgili belgeler bulabilirsiniz.

Buradaki belgeler henüz çok yenidir ve yardımınıza ihtiyaç duymaktadır. Bu belgeler topluluk tarafından geliştirildikçe gelişecektir. Lütfen aşağıda anlatıldığı şekilde belgelere katkıda bulununuz.

Belgeler Hakkında

Bu belgelerin kaynak kodu GitHub’ta tutulmaktadır.

Nasıl yardım alabilirim?

Her zaman YazBel forumunun Android kategorisinde bir konu açarak aklınızdaki soruları sorabilirsiniz. Topluluk size yardım etmekten mutluluk duyacaktır.

Nasıl yardım edebilirim?

Birçok şekilde yardım edebilirsiniz:

 • Belgelerde değişiklik yaparak çekme isteği(pull request) gönderebilirsiniz. Yazım yanlışları ve küçük hatalar için GitHub arayüzünü kullanabilirsiniz ancak daha büyük ve karmaşık düzeltmeler için veri havuzunu bilgisayarınıza çekmeli, daha sonrasında düzeltmeleri yapıp çekme isteği göndermelisiniz. Her iki durumda da kısa ve öz bir işleme mesajı(commit message) yazdığınıza emin olmalısınız.

 • Eğer bir yanlış gördünüz ancak bir sebepten ötürü düzeltmeyi kendiniz yapmak istemediyseniz, bu hatayı bildirerek de yardım edebilirsiniz. Bunun için veri havuzunun konular(issues) dizininde bir konu açın, başlık ve açıklama kısmına ilgili metinleri yazın ve gönderin. Başlık kısmının kısa ve öz olmasına dikkat edin. Ayrıca konuya, sağ taraftaki Labels bölümünden android etiketini eklediğinize de emin olun.

 • Forumun Android kategorisinde sorulan soruları cevaplayabilirsiniz.

Lisans

LICENSE dosyasında da belirtildiği üzere bu belgelerin lisansı Creative Commons Atıf-GayriTicari-AynıLisanslaPaylaş 4.0 Uluslararası (CC BY-NC-SA 4.0) lisansıdır. Daha fazla bilgi için lütfen dosyanın içeriğine bakınız.

Android Hakkında

Android, Google’ın önderliğinde geliştirilen bir mobil işletim sistemidir. Android şu anda yaygın olarak birçok akıllı telefon ve tablete güç vermektedir. Ayrıca televizyon, gözlük, saat ve araç içi donanımlarında da Android işletim sistemini görmek mümkündür. Android Apache lisansı 2.0 altında dağıtılan özgür bir yazılımdır.

Android gözde ve özgür bir platformdur, ayrıca oldukça gelişmiş yazılım geliştirme araçlarına sahiptir. Bu Android uygulama geliştiricilerine büyük kolaylık sağlamaktadır. Google Play mağazası, 2013 yılı itibariyle bir milyondan fazla uygulama ve 50 milyardan fazla indirmeye sahip Android için en gözde mağazadır.[1] Android için geliştirilen bir uygulama bu mağazaya konarak kolaylıkla milyonlarca insana ulaştırılabilir. Ayrıca Google’ın sunduğu alt yapı sayesinde Android uygulamalarından çeşitli yollarla para kazanmak da oldukça kolaydır.

İştahınız kabarmış olmalı! Ancak hepsi bu kadar değil. Android’le uygulama geliştirmek için sizi bunlardan daha çok motive edecek bir şey var: Eğlence. Evet, Android ile uygulama geliştirmek eğlencelidir. Android ile ilk uygulamanızı geliştirdiğinizde ve telefonunuzda açtığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız. =)

Kurulum

Android Studio sistemden sisteme farklı kurulum adımları gerektirmektedir. Ancak indirmek için yapılacak şey her sistemde aynıdır: Şuradan "DOWNLOAD ANDROİD STUDİO" tuşuna tıklayın ve indirmeyi bekleyin.

Windows’ta Kurulum

 • İndirilen .exe dosyasına çift tıklayın.

 • Adımları takip ederek Android Studio’yu kurun.

 • Android Studio başlatarak adımları takip edin ve kurulumu tamamlayın.

Mac’te Kurulum

 • İndirilen .dmg dosyasına çift tıklayın.

 • Android Studio'yu Uygulamalar dizine sürükleyip bırakın.

 • Android Studio başlatarak adımları takip edin ve kurulumu tamamlayın.

Linux’te Kurulum

 • İndirilen .zip dosyasını ev dizininize(home) çıkartın.

 • Bir uçbirim(terminal, konsol) açıp android-studio/bin/ dizinine gidin ve studio.sh dosyasını çalıştırın.

 • Android Studio başlatarak adımları takip edin ve kurulumu tamamlayın.

Sisteminizin Uygulamalar bölümünde Android Studio’nun yer alması için Android Studio’da Tools > Create Desktop Entry seçeneğini seçin.

Eğer 64-bit Ubuntu kullanıyorsanız bazı 32-bit kütüphaneleri aşağıdaki komut ile kurmalısınız:

sudo apt-get install libc6:i386 libncurses5:i386 libstdc++6:i386 lib32z1 libbz2-1.0:i386

Eğer 64-bit Fedora kullanıyorsanız şu komutu vermelisiniz:

sudo yum install zlib.i686 ncurses-libs.i686 bzip2-libs.i686

Kılavuz

Kısa ve öz olarak yazılmış bu kılavuz ile adım adım ilerleyerek Android uygulaması geliştirmeyi öğrenin!


1. http://www.phonearena.com/news/Androids-Google-Play-beats-App-Store-with-over-1-million-apps-now-officially-largest_id45680